Znowu długa przerwa

Po raz kolejny zaniedbałem stronę przez pół roku. Ciągle brak mi czasu na cokolwiek.

Jednym z największych pochłaniaczy czasu poza pracą jest mój nowy nabytek laptop Compal FL90.
Z czystego lenistwa wróciłem do użytkowania Ubuntu. Cały sprzęt w laptopie działa w nim od ręki i nie potrzeba żadnych skomplikowanych konfiguracji sterowników. Używam na nim równorzędnie Visty i Ubuntu 8.10, a wcześniej Ubuntu 8.04.

O ile w przypadku Ubuntu 8.04 nie było żadnych problemów z działaniem, to w wersji 8.10 system potrafi się zawieszać na tyle, że nawet kombinacja Alt+SysRq+ R E I S U B nie działa. Podejrzewam, że przyczyną jest nowa wersja sterowników (iwlagn) do karty bezprzewodowej Intel 4965AGN (wcześniejszym sterownikiem był iwl4965). Pierwszą wersją Ubuntu 8.10 była wersja 64-bit zaktualizowana z wersji 8.04, tutaj zwiechy pojawiały się nawet raz dziennie. Początkowo myślałem, że może to Flash lub Java, bo Firefox też potrafił się nagle wyłączać, jednak instalacja od podstaw wersji 32-bit Intrepida wykluczyła te domysły. Firefox działa normalnie wraz z Flashem i Javą, ale po około tygodniu od instalacji system znowu się zawiesił… Intrepid przycina mi przy połączeniach z sieciami bezprzewodowymi stąd podejrzenie, że właśnie sterownik od karty jest powodem zawieszania się. Po połączeniu jest już wszystko OK.
Podobne zwiechy miałem gdy na 8.04 używałem sterowników z gałęzi compat do zabaw z aircrack-ng.

Dla tych co chcieliby sprawdzić jak działa Linux inny niż Ubuntu na Compalu polecam stronę EkoWiki.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

3 odpowiedzi na „Znowu długa przerwa”

 1. Awatar avalan

  Wszystko zależy od konfiguracji kernela. Teoretycznie każdy Linux powinien działać na każdym dowolnym komputerze do którego posiada sterowniki (a posiada ich dużo). Niestety, tu jest jeszcze coś takiego jak BIOS i to on powoduje najczęściej niekompatybilności w relacjach sprzęt – system (zmiana rejestrów i te sprawy).

 2. Awatar pinklerose
  pinklerose

  Nie pisałem o tym wcześniej ale pierwszą taką zwiechę zaliczyłem przy użyciu sterowników z gałęzi 'compat’.
  Użyłem ich do zabawy z aircrack-ng gdyż dopiero one pozwalały na wstrzykiwanie pakietów z przechwyconych ARP. W opisie ze strony, którą się sugerowałem i na samej stronie sterowników bug ten był opisany dlatego tak mocno stawiam na sterowniki do wifi.

 3. Awatar pinklerose
  pinklerose

  Znalazlem dzis trochę czasu na poszukanie informacji o moim problemie i potwierdziło się, że przyczyną jest sterownik. Opis i rozwiązanie problemu znajduje się tutaj: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-meta/+bug/276990
  Zainstalowałem linux-backports i jak na razie wszystko gra. Zobaczymy za jakiś czas czy pomogło w 100%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *