Kategorie
Arch HOWTOs Linux

Arch Linux i hibernacja

Po ostatniej aktualizacji mkinitcpio przestała działać mi hibernacja wg sposobu opisanego tutaj:
http://wiki.archlinux.org/index.php/Hibernate#Uswsusp_method

Udało mi się jednak znaleźć rozwiązanie, które zadziałało na moim sprzęcie.

Kategorie
HOWTOs Ubuntu

Karmic Koala – instalacja starego GDM

W nowym Ubuntu wraz z wersją 2.28 GNOME instalowany jest nowy GDM, który nie pozwala na zbyt wiele zmian. Między innymi nie ma możliwości zmiany i instalacji własnych motywów graficznych.

Jest mały wybieg, który pozwoli zmienić kilka elementów (tapeta, GTK, ikonki) po wpisaniu polecenia:

sudo -u gdm dbus-launch gnome-apperarance-properties

Nie jest to jednak zmiana całego motywu.

Na szczęście w repozytorium znajduje się paczka ze starym GDM: gdm-2.20.

Aby zamienić nowe GDM na stare należy:

Kategorie
Debian HOWTOs Kernel Linux

I2C, w83627hf, sensors i takie tam…

Zachciało mi się czujników wskazujących temperaturę procesora, obroty FANa oraz innych podobnych komponentów w mojej obudowie. Zainstalowałem sobie lm-sensors, poczytałem kilka HOWTO, aby prawidłowo wszystko wykonać i po restarcie komputera okazało się, że mój kernel nie ma włączonej obsługi w83627hf.
No to zaraz dałem make menuconfig i ku mojemu zdziwieniu brak tego w kernelu. Poszperałem trochę w internecie i wszędzie same zapewnienia, że moduł ten powinien być dostępny. U mnie go jednak nie było (kernel-2.6.22.6).

Ostatecznie wpadłem na pomysł aby otworzyć .config w edytorze tekstu i zobaczyć jak to wygląda od tej strony. Wyszukiwarka gedita bezproblemowo przeniosła mnie do lini 1484 w której to okazało się, że moduł istnieje i jest zahaszowany.
Postanowiłem zaryzykować. Zignorowałem komunikat z początku pliku # Automatically generated make config: don’t edit i zmieniłem linię na następujący wpis: CONFIG_SENSORS_W83627HF=m.

Po skompilowaniu jądra i wystartowaniu z niego systemu okazało się, że sensory działają. Czemu tego nie było widać w menuconfig? Nie wiem. Ważne, że działa. 😉

lm-sensors.org

Kategorie
Firefox HOWTOs

Znajdź na blogu – wtyczka wyszukiwarki dla Firefox

Siedząc bezczynnie przed komputerem zacząłem szukać informacji na temat czegoś co po zrobieniu da mi jakaś satysfakcję. Trafiło na stworzenie wtyczki wyszukiwarki zawartości mojego bloga dla przeglądarki Firefox.

Aby zobaczyć jak się ona sprawuje wystarczy, że klikniesz na ikonkę twojej aktualnie używanej wyszukiwarki w Firefox i z rozwijanego menu klikniesz na: Dodaj „pinklerose.pl”. 😉

Jeśli chcesz mieć taką samą wyszukiwarkę dla zawartości swojego bloga – podaję przepis:

Kategorie
HOWTOs Linux

Przewodnik Młodego Usera

PMU od kilku miesięcy jest redagowany przez Uel’a, który w bardzo przystępny sposób opisuje jak rozpocząć pracę z Ubuntu:

Instrukcje dotyczące instalacji i konfiguracji systemu, szybkiego instalowania najpotrzebniejszych aplikacji za pomocą Automatix i EasyUbuntu oraz podstawowych komend porozumiewania się z systemem za pomocą konsoli.

Pozycja w 100% godna polecenia, warto!