Kategorie
Kernel Linux

Compal FL90 – .config

Zaciekawiony działaniem nowego systemu plików ext4 przystąpiłem do budowy własnego kernela 2.6.28.7, gdyż jądro dostarczane razem z ostatnim stabilnym wydaniem Ubuntu (8.10) nie posiada jeszcze wsparcia dla tego systemu plików.

Po kilku godzinach sprawdzania różnych konfiguracji jądra udało mi się dopasować moduły tak aby system wystartował.

Kategorie
Debian HOWTOs Kernel Linux

I2C, w83627hf, sensors i takie tam…

Zachciało mi się czujników wskazujących temperaturę procesora, obroty FANa oraz innych podobnych komponentów w mojej obudowie. Zainstalowałem sobie lm-sensors, poczytałem kilka HOWTO, aby prawidłowo wszystko wykonać i po restarcie komputera okazało się, że mój kernel nie ma włączonej obsługi w83627hf.
No to zaraz dałem make menuconfig i ku mojemu zdziwieniu brak tego w kernelu. Poszperałem trochę w internecie i wszędzie same zapewnienia, że moduł ten powinien być dostępny. U mnie go jednak nie było (kernel-2.6.22.6).

Ostatecznie wpadłem na pomysł aby otworzyć .config w edytorze tekstu i zobaczyć jak to wygląda od tej strony. Wyszukiwarka gedita bezproblemowo przeniosła mnie do lini 1484 w której to okazało się, że moduł istnieje i jest zahaszowany.
Postanowiłem zaryzykować. Zignorowałem komunikat z początku pliku # Automatically generated make config: don’t edit i zmieniłem linię na następujący wpis: CONFIG_SENSORS_W83627HF=m.

Po skompilowaniu jądra i wystartowaniu z niego systemu okazało się, że sensory działają. Czemu tego nie było widać w menuconfig? Nie wiem. Ważne, że działa. 😉

lm-sensors.org