Kategorie
Debian gentoo Linux Software Ubuntu

Bot dla EKG

Od jakiegoś czasu na swoje potrzeby mam skonfigurowany w domu serwer działający na Debianie Lenny. Jednym z działających na serwerze programów jest EKG.
Czym jest EKG?
EKG czyli Eksperymentalny Klient Gadu-Gadu jest otwartym klientem dla systemów uniksowych działający w terminalu, a co za tym idzie można mieć do niego dostęp przez ssh.

Kategorie
Debian HOWTOs Kernel Linux

I2C, w83627hf, sensors i takie tam…

Zachciało mi się czujników wskazujących temperaturę procesora, obroty FANa oraz innych podobnych komponentów w mojej obudowie. Zainstalowałem sobie lm-sensors, poczytałem kilka HOWTO, aby prawidłowo wszystko wykonać i po restarcie komputera okazało się, że mój kernel nie ma włączonej obsługi w83627hf.
No to zaraz dałem make menuconfig i ku mojemu zdziwieniu brak tego w kernelu. Poszperałem trochę w internecie i wszędzie same zapewnienia, że moduł ten powinien być dostępny. U mnie go jednak nie było (kernel-2.6.22.6).

Ostatecznie wpadłem na pomysł aby otworzyć .config w edytorze tekstu i zobaczyć jak to wygląda od tej strony. Wyszukiwarka gedita bezproblemowo przeniosła mnie do lini 1484 w której to okazało się, że moduł istnieje i jest zahaszowany.
Postanowiłem zaryzykować. Zignorowałem komunikat z początku pliku # Automatically generated make config: don’t edit i zmieniłem linię na następujący wpis: CONFIG_SENSORS_W83627HF=m.

Po skompilowaniu jądra i wystartowaniu z niego systemu okazało się, że sensory działają. Czemu tego nie było widać w menuconfig? Nie wiem. Ważne, że działa. 😉

lm-sensors.org

Kategorie
Debian Linux Zrzuty ekranu

Orange desktop – nowy screenshot

Postanowiłem zmienić design swojego pulpitu. Tym razem „wyszedłem z ciemności” i stworzyłem jasny pulpit.

darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków

Pulpit: XFCE, conky, cairo-clock, iceweasel, xfce4-terminal

Kategorie
Debian Informatyka Linux

Debian Sid i nVidia – udało się

W końcu udało mi się pogodzić wersje niestabilną Debiana ze sterownikami nVidii.

Należało stworzyć nowe jądro (kernel) z wyłączonymi opcjami „paravirtualisation” i „nvidiafb”, które nie działają ze sterownikami nVidii. Sterowniki instalowałem z pliku udostępnionego na oficjalnej stronie.

Przy stworzeniu pliku .config bardzo mi pomógł ju-rek, któremu ogromnie dziękuje.

Kategorie
Debian Informatyka Linux

Debian inside

W dniu wczorajszym postanowiłem zrobić sobie małą odskocznie od Ubuntu i zainstalowałem Debiana 4.0 Etch.

Do instalacji użyłem instalatora graficznego, który daje identyczne możliwości jak instalator tekstowy. Nie powodował on u mnie żadnych błędów związanych z instalacją.

Pierwsze uruchomienie systemu i ku mojemu zdziwieniu patrze, że ładuje się kernel dla architektury k7, czyli w sam raz dla mojego procesora. Zdziwiłem się, bo pobierałem wersję i386 i myślałem, że jajko będzie uniwersalne.

Po odpaleniu GNOME